Od stycznia 2010 do czerwca 2012 produkowaliśmy autorskie cykle Jana Pospieszalskiego "Warto Rozmawiać" i "Bliżej".

***

Rok 2011 to dwuodcinkowy dokument "System: rewolucja Solidarności", w którym pytamy o to, co zdarzyło się w Polsce w latach osiemdziesiątych. Rozmawiamy zarówno z uczestnikami zdarzeń, jak i socjologami oraz politologami - polskimi i amerykańskimi. Oddajemy głos młodemu pokoleniu krajowych intelektualistów. Projekt jest swoistym post scriptum do cyklu "System 09".

Scenariusz i reżyseria: Wojciech Klata i Andrzej Horubała
Koncepcja plastyczna: Andrzej Bobek

***

Rok 2011 to także premiera przyrodniczego cyklu "Wajrak na tropie". Od złowrogiej modliszki po majestatycznego żubra, od świetnie znanego mieszkańcom miast wróbla po unikatowego węża eskulapa, od drapieżnego wilka po dzikiego chomika.
Adam Wajrak, dziennikarz, publicysta, miłośnik i obrońca przyrody, wzdłuż i wszerz przemierza Polskę, tropiąc zwierzęta, zarówno te z dzikich ostępów, jak i żyjące tuż obok nas.
Każdy odcinek to fascynująca przygoda.
Jak odnaleźć zwierzę, jak wytropić je i sfilmować, jak się zachowywać w jego pobliżu, jak odwrócić uwagę, czym nęcić.
Adam Wajrak, twardy globetrotter, bez obawy zapuszczający się w gęstwinę i dzicz, daje się poznać jako czuły eseista, barwnie opowiadający o zwierzętach i... ludziach.
Bo każda opowieść jest pretekstem do rozważań na temat wyjątkowości, jak i podobieństwa świata ludzkiego i zwierzęcego.

Reżyseria: Andrzej Załęski
Zdjęcia: Krzysztof Skrok

***

W roku 2010 zrealizowaliśmy 30 spotów na 30-lecie "Solidarności" po tytułem "Wolność i Solidarność".

Reżyseria: Ewa Stankiewicz

***

Rok 2009 to przede wszystkim przygotowanie i emisja dokumentu System 09, w którym Wojciech Klata i Andrzej Horubała podjęli próbę diagnozy społeczno-politycznego systemu, jaki wykształcił się w Polsce dwadzieścia lat po Okrągłym Stole.
Oryginalni rozmówcy, szokująca czasem perspektywa, kontrowersyjne tezy odmienne od powszechnych ujęć - to wszystko sprawiło, że pięcioodcinkowy cykl wywołał mocny oddźwięk medialny, głównie na forach internetowych i zaowocował szeregiem spotkań i dyskusji.
Nowoczesna forma przekazu przyniosła nominację do nagrody Niptel.


Scenariusz i reżyseria: Andrzej Horubała i Wojciech Klata
Koncepcja plastyczna: Andrzej Bobek

***

Kolejnym wyzwaniem był film Fantazmaty Powstania Warszawskiego - dokument opowiadający o żywotności mitu Powstania w młodym pokoleniu Polaków.
W filmie głos zabierają artyści, którzy w ostatnich kilku latach stworzyli dojmujące dzieła związane z rokiem 1944: Jan Klata, Aga Zaryan, Sylwia Chutnik, Mateusz Pospieszalski, Tomasz Bagiński, Mariusz Denst (Lao Che) i Paweł Passini.
Mini-eksperymentowi zostaje poddana grupa trzydziestolatków z Warszawy: po wywiadzie grupowym dotyczącym wyobrażeń związanych z Powstaniem, młodzi ludzie uczestniczą w symulacji walk. Kamery rejestrują ich wrażenia i przemyślenia po zabiegach rekonstrukcyjnych. Moderatorem tej części projektu jest dr Michał Łuczewski.
Całość zanurzona we fragmentach dzieł inspirowanych Powstaniem: piosenkach, grafikach, ułamkach spektakli teatralnych.
Grafiki i komputerowe symulacje wieńczą sugestywny obraz fantazmatów lęgnących się w głowach młodego pokolenia Polaków, w centrum zjednoczonej Europy.


Scenariusz i reżyseria: Andrzej Horubała i Wojciech Klata
Koncepcja plastyczna: Andrzej Bobek i Agnieszka Malmon

***

Firma nasza wykreowała i wprowadziła na antenę TVP 2 cykl podróżniczy Wojciech Cejrowski - Boso przez świat, produkując pierwsze 44 odcinki tygodnika. Z Wojciechem Cejrowskim byliśmy w Meksyku, na Wyspach Zielonego Przylądka, w Peru i Ekwadorze, w Namibii i Senegalu, Tunezji, Hiszpanii i Portugalii. Wspólnie opracowaliśmy koncepcję cyklu i jego oprawę muzyczną. Produkcja nasza, wydana na DVD, święci teraz triumfy na listach sprzedaży księgarni i w Internecie.


Reżyseria: Andrzej Horubała
Scenariusz: Wojciech Cejrowski

***

Naszym najdłuższym cyklem, fenomenem w dziedzinie telewizyjnej rozrywki było ponad 70 odcinków programu Tygodnik Moralnego Niepokoju. Udana próba stworzenia cotygodniowego premierowego magazynu z udziałem najlepszego polskiego kabaretu tamtych lat. Skecze wówczas zrealizowane do dzisiaj zasilają Internet oraz kabaretowe składanki, inspirując licznych naśladowców i następców.

***

Produkowaliśmy także ekstrawagancki cykl Lekka jazda Mazurka i Zalewskiego pokazujący niekonwencjonalne rozmowy z politykami. Krowa w studiu, więzienny mur, super-blondyna na motorze, degustacja wina, wódki i kawioru, ruska baba w babie, czyli wyciągnięcie Kaczora z Rokity, ranking mocnych głów polityków to kalejdoskop zdarzeń, jakie miały miejsce w autorskim programie duetu Mazurek-Zalewski.

***

W minionych sezonach wyprodukowaliśmy dwie edycje teleturnieju dla dzieci i młodzieży pod tytułem Burza mózgów, w którym Kasia Dydo zadawała pytania młodocianym geniuszom ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. W programie mnóstwo gwiazd w nietypowych rolach nauczycieli i egzaminatorów.***

Zakończyliśmy też, realizowany z udziałem członków wrocławskiego kabaretu Elita, cykl Telepeerele, nagrodzony na Festiwalu Humoru w Trójmieście. Pełen archiwaliów program, który z odrobiną nostalgii śmiechem kwitował czasy PRL.

***

Kolejny nasz cykl to przewrotny, realizowany na izraelskiej licencji cykl Zakręcony tydzień. Z Wojtkiem Jagielskim, którego wspierała Ewelina Kopic. Trzy osoby po tygodniowym odosobnieniu wchodziły wprost do telewizyjnego studia, gdzie prezentowane im były wiadomości z minionych siedmiu dni. Sfingowane i prawdziwe. Ich zadaniem była rekonstrukcja obrazu tygodnia i oddzielenie prawdy od fałszu.
REWOLTA, Sp. z o. o.,  02-797 Warszawa,   ul. Nowoursynowska 129 m. 6  

NIP 951-20-73-975  Tel. (+48) 601 213586  rewolta@rewolta.pl